Felieton Co łączy Mesa z LGBT?

Co łączy Mesa z LGBT?

Dorota Brzozowska Dorota Brzozowska, 18:00:03, 13 maj '18r.

Łączenie kultur muzycznych 

Czym jest muzyka? Jakie zajmuje miejsce w życiu każdego z nas? Czy ma wpływ na nasze zachowania i decyzje? Pytań jest wiele, a jednoznacznych odpowiedzi nie jesteśmy w stanie zdefiniować. Bo kto nie miał w życiu sytuacji, kiedy słowa piosenki same cisnęły się na usta? Osobiście miewam to średnio 3 razy w ciągu dnia. Muzyka jest przepełniona ogromną liczbą metafor, odniesień i znaczeń. Dla każdego znaczy co innego i wywołuje zróżnicowane emocje. Jest najlepszym kompanem podróży, towarzyszem imprez i przyjacielem od smutków.  

Przekraczanie dawno ustalonych granic 

Odnoszę wrażenie, że ostatnio jakoś ludzie stali się jakby bardziej otwarci. Trochę bardziej Europejscy, światowi. Wzrost podróżujących Grażynek i Januszów na wakacje all inclusive  wciąż rośnie, tak samo jak liczba osób LGBT w Polsce. Ludzie z biegiem czasu stają się coraz bardziej świadomi i otwarci na otaczający ich świat. Tak samo zaczęło dziać się w muzyce, bo kto pamięta tych osiedlowych chłopaczków z bramy z lat 90, słuchających nowych tracków Peji? Mocny rap o codziennym ulicznym życiu, przekazywany w dosadny sposób. Generalnie strach się bać. Czy patrząc na nich w tamtym okresie ktoś mógłby przypuszczać, że tak wąsko postrzegany jeszcze rap, stanie się jednym z wiodących gatunków muzycznych nie tylko w Polsce, ale i na świecie? A rozbujane hip-hopowe towarzystwo zacznie nosić wąskie nogawki i odwrócone fullcapy. Wiem, wiem czasy się zmieniają, ale jest to naprawdę niesamowite    patrzeć, jak ludzie poszerzają swoje horyzonty i zmieniają poglądy. Dawno ustalona granica, między konkretnymi stylami muzyki, dziś jest w dużym stopniu zacierana, przez co zyskuje coraz większe grono odbiorców  chwała im za to! Bo muzyka powinna nas łączyć, a nie dzielić. 

Nieoczywiste połączenia 

Spójrzmy na Mesa, który notorycznie wprowadza w swoją twórczość unikatowe nowości. Niejednokrotnie zdarzyło mu się współpracować z Kortezem, określanym jako „poeta  
w dresie”. Początkowo to właśnie Ten Typ Mes napisał słowa do piosenki Korteza „Pocztówka z kosmosu”. Utwór okazał się być naprawdę sporym sukcesem, a chłopaki nie zaprzestali na jednym wspólnym eksperymencie. Następne spotkanie okazało się być równie owocne jak poprzednie. Aura nocnej Saskiej Kępy, gdzie znajdowało się ich studio, zrobiła klimat przy tworzeniu, tym razem utworu Mesa „Jak Nikt” z płyty pt. „AŁA”. Muzykę zrobił tajemniczy Łukasz Kortez Federkiewicz, a słowa do ballady napisał Mes. Oba utwory wyszły naprawdę spoko i zostały docenione w różnych kręgach słuchaczy. 

Na najnowszej płycie pt. Rapersampler , Mes znowu pokazał, że lubi bawić się muzyką  
i wychodzić poza schematy gatunkowe. Na jeden ze swoich tracków zaprosił utalentowaną Justynę Święs znaną głównie z duetu The Dumplings. Połączenie dosadnych fraz Mesa  
i delikatny głos Justyny to naprawdę nieprzeciętne zestawienie, które może trafić w nie jedne gusta. Ich wspólny kawałek „Odporność” miał na celu zapowiedź całej płyty. Zestaw nagrań na nowej płycie jest obszerny, ale niezwykle liryczny i refleksyjny, a przede wszystkim warty przesłuchania! 

Album, który łączy pokolenia 

2014 roku Pro8l3m wypuścił album pt: „Art Brut”, który w całości poświęcony jest muzyce z lat 80 połączonej z rapem. Mocne frazy na przemian z polskimi klasykami, to idealny pomysł, aby młode pokolenie posłuchało piosenek, których słuchali dziadkowie, ale w teraźniejszej wersji, która jest im bliższa. To działa też odwrotnie. Warto puścić taki album starszym pokoleniom, które ma sentyment do tych przebojów, ale w odświeżonej wersji. Nie dość, że młodziaki dowiedzą się czego słuchało się dobre 40 lat temu to i babulka się ucieszy, bo posłucha sobie czego słucha wnusio, a i przypomni sobie młodzieńcze wybryki. Takie projekty jak ten, sprawiają, że utwór dostaje drugie życie! 

Alkopoligamia nadal hiphopową wytwórnią? 

Chłopaki z Alkopoligamii chyba polubili współpracę z Łukaszem Federowiczem, bo kolejnym przykładem na muzyczną mieszaninę jest raper Pjus, który stworzył „ Coffe Paste  
z Kortezem. Na tym tracku, Korteza możemy usłyszeć w nieco innym wydaniu - bardziej otwartym niż zwykle. To już któreś z kolei takie połączenie pod patronatem tej wytwórni. Szacun za brak narzuconych ram gatunkowych. 

Warto wspomnieć o projekcie „Albo inaczej”, który wychodzi spod skrzydeł Alkpoli. Polega on na wykonaniu utworów hiphopowych w aranżacji jazzowej. Repertuar pochodzi z zespołów takich jak: Stare Miasto, Slums Attack, Flexxip i Kaliber44 oraz raperów: Łony, Eldo oraz Tedego. Interpretacje do projektu wykonali między innymi:  Ewa Bem, Andrzej Dąbrowski, Zbigniew Wodecki, Krystyna Prońko oraz Felicjan Andrzejczak. Jest to idealna inicjatywa, aby scalić różne pokolenia w jedną szeroko pojętą publiczność oraz przybliżyć konkretnym grupom wiekowym, muzykę, która jest niedoceniana w danym pokoleniu. 

 

W ostatnich dniach na Instagramie W.E.N.Y pojawiła się  informacja, że on również planuje się sprawdzić w nowych brzmieniach, we wspólnym projekcie z Darią Zawiałow, uczestniczką programu Mam Talent oraz X-factor, zupełnie niezwiązaną ze światem rapu. Dotychczas Weny nie widywano raczej w takich projektach, więc z jeszcze większą niecierpliwością czekam, co z tego powstanie. 

 

Myślicie, że takie połączenia to dowód na to, że muzyka jest językiem uniwersalnym i warto się nią bawić, czy lepiej trzymać się rodzimych stylów i bardziej skupiać się na ich rozwijaniu niż łączeniu? Zapewne opinie będą podzielone, bo w dużej mierze zależy to od naszego gustu, aczkolwiek pamiętajmy, że nie warto ograniczać się do jednego gatunku. 

Nikt jeszcze nie skomentował tego produktu.

Napisz komentarz

Login:
Email:
Wiadomość:

Przeczytaj więcej artykułów