Polski RAP Co symbolizuje nowy klip od Otsochodzi?

Co symbolizuje nowy klip od Otsochodzi?

Marcin Nowak Marcin Nowak, 11:55:17, 19 wrzesień '18r.


"W Patrol wziąłem Janka, ślicznie leciał w "Bon voyage"

Dzisiaj słucham go i myślę "przestał jarać, zaczął ćpać"

Rapuje Mielzky w swoim utworze "Nowy Klasyk", przy którym również zahaczył o kilka innych ksywek. Słusznie, nawet gdyby Otsochodzi chciał się wybronić jakkolwiek na te zarzuty, to mógłby jedynie zrobić to samo, co Lil Pump po linijkach Eminema - podziękować i przyznać, że mu się należało.

Przykład Eminema i Lil Pumpa nie jest tutaj przypadkowy - spójrzmy na tę sytuację. "Rap God" nawet gdyby zdissował młodego rapera w oddzielnym kawałku, to i tak nie zaburzy to jego fanbase'u, ani liczb w postaci sprzedaży czy streamingu. To ludzie będą wybierać czego chcą słuchać, a nawet twórcy rapu nie zdołają ich przekonać, że coś jest złe - dopóki to dobrze brzmi.

Technologia idzie do przodu, a śpiewać każdy już może, dzięki m.in. wtyczce o nazwie Auto-Tune. Rap zmienił się i będzie się zmieniać dalej, gdyż ludziom to się podoba. Masy kontrolują ewolucję rapu, a ta - chcąc, nie chcąc - nie zmierza w dobrym kierunku, a na pewno nie w progresywnym. Nowy singiel od Otsochodzi o tytule "Euforia" to nic innego jak kontynuacja drogi z materiału "Nowy Kolor". Dobre brzmienie, prosty tekst, charakterystyczne przeciąganie sylab w podśpiewany sposób - płyta idealna dla mas, która zrobi wielkie liczby, a portfele rapera oraz osób za nim stojących będą wypchane aż po brzegi.


Jednak zastanawiającą rzeczą jest przedstawiony krzyż w klipie...

Sprawdźmy sobie najpierw definicję oraz symbolikę krzyża w ogólnej wiedzy światowo-kulturowej. Po sprawdzeniu z popularnej wikipedii wiemy, że ma on wiele znaczeń zależnych od kontekstu. Jednak w teledysku raper wyraźnie nawiązuje do drogi krzyżowej Chrystusa. Główną symboliką jest oczywiście męka Jezusa, a zwieńczeniem tej drogi jest śmierć na krzyżu, która jest początkiem zbawienia świata.

Okej. Prześledźmy sobie dokładnie tekst rapera oraz obraz klipu... I zadajmy sobie w tym momencie pytanie - po co ten krzyż? Być może jest to jakiś symbol ciężkiej drogi Młodego Jana jako rapera? Być może jest to znak cierpiennictwa przez wszechobecny hejt w internecie? Być może Otsochodzi chce zbawić rap?

Raperzy biorą różne rzeczy z kultury i nic sobie z tym nie robią (bo to po prostu ma wyglądać i robić im wizerunek), bądź - co gorsza - dorabiają do tego własne ideologie. Spora ilość hejtu oraz gdzieniegdzie sensownej konstruktywnej krytyki pod klipem do "Euforii" nie pojawiła się tam przypadkiem. Słuchacze widzą, że coś jest nie tak. Niestety, tak jak pisałem na początku - to masa tworzy karierę rapera, a takowa w postaci dzieci pójdzie za raperem nawet w ogień. Kolejna płyta idąc za śladami "Nowego Koloru" zrobi niemały sukces, ale świadomego słuchacza niestety nie zadowoli.

Nikt jeszcze nie skomentował tego produktu.

Napisz komentarz

Login:
Email:
Wiadomość:

Przeczytaj więcej artykułów