Inne POLICJA WPADŁA MU NA CHATĘ - KONSEKWENCJE MOWY NIENAWIŚCI W INTERNECIE

POLICJA WPADŁA MU NA CHATĘ - KONSEKWENCJE MOWY NIENAWIŚCI W INTERNECIE

Igor Przybylski Igor Przybylski, 15:05:08, 02 luty '19r.

Dziś rano na fanpage "Zawsze Mam Dziwne Skojarzenia" ( https://www.facebook.com/GlupieSkojarzenia/) otrzymaliśmy wiadomość, jakoby policja wypisała mandat za używanie wulgaryzmów na portalu społcznościowym Facebook. Na kartce była widoczona kwota 500 złotych. Czy to fake? Co nam grozi za przeklinanie w internecie? mandat facebook

TO NIE PIERWSZY TAKI PRZYPADEK?

Około pół roku temu portal Supr Expres poinformował nas o sprawie pana Wojtka. Pan Wojtek na grupie "Nie dla Anarchii Parkingowej" napisał: "Czy ktoś mógłby mi objaśnić dlaczego w wagonie 105N w Tramwaju nr12 włączone jest dziś ogrzewanie? Rozumiem, że jest lato i musi być ciepło ale kur** bez przesady!!!!!"  Po paru dniach dostał wezwanie do komisariatu Straży Miejskiej, aby złożyć wyjaśnienia. Pismo wrzucił na swojego Facebooka. 

Jacek Kubiak - pracownik straży miejskiej udzielił informacji dla poratlu Gazeta.pl:

"Otrzymaliśmy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia wykroczenia. W związku z tym podjęliśmy, zgodnie z naszymi obowiązkami, czynności. Ta osoba została wezwana do złożenia wyjaśnień. Mam nadzieję, że ten pan się pojawi, złoży stosowane wyjaśnienia i wtedy zostanie podjęta decyzja, co do ewentualnego poszukiwania dalszych dowodów lub zamknięcia sprawy. Dopytywany, nie wykluczył, że autor wpisu może dostać karę grzywny za użycie przekleństwa na Facebooku." 

 wezwanie facebook policja

Niestety, nie wiemy jak potoczyła się cała sytuacja.

CO REALNIE GROZI NAM ZA PRZEKLIANIE W MIEJSCACH PUBLICZNYCH?

Zgodnie ze 141 artykułem kodeksu wykroczeń "Kto w miejscu publicznym umieszcza nieprzyzwoite ogłoszenie, napis lub rysunek albo używa słów nieprzyzwoitych, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany." Dodam, że w Niemczech kara ta wynosi aż 1500 euro.

CZY TO KONIEC PRZEKLINANIA W INTERNECIE?

Otóż, fakt, czy dostaniemy mandat zależy tylko i wyłącznie od policjanta. Zależne to jest od interpretacji miejsca publicznego. Zawsze możemy odwołać się od mandatu. Wtedy sprawa trafi do sądu. 

 

 

Nikt jeszcze nie skomentował tego produktu.

Napisz komentarz

Login:
Email:
Wiadomość:

Przeczytaj więcej artykułów