Singel EABS -Przywitanie Słońca na kanale YT Asfalt Records

EABS -Przywitanie Słońca na kanale YT Asfalt Records

Kuba Pardocki Kuba Pardocki, 13:54:36, 10 maj '19r.

Na kanale YouTube Asfalt Records ukazało się wideo septetu jazzowego EABS z utworem “Przywitanie Słońca” w wersji live, który zapowiada album “Slavic Spirits”. Sesję nagraniową zrealizowano 14 lutego w Studio M. Pojawienie się w sieci utworu “Przywitanie Słońca” (Live at Radio Opole) stanowi przedsmak drugiego singla pt. “Leszy”. Label Astigmatic Records wyznaczył premierę płyty na 17 maja przy współpracy z Asfalt Records w zakresie dystrybucji fizycznej płyt CD i winyl na rynku polskim. EABS to jazzowa marka znana już na scenie międzynarodowej (między innymi wspiera ich Gilles Peterson), więc tym większą satysfakcję sprawia nam jej obecność na kanale Asfalt Records.

 

EABS o projekcie “Slavic Spirits”:

 

Pomysł na utwór Ciemność otwierający album zrodził się z kolektywnej improwizacji następującej przed koncertową wersją komedowskiego medleya Free Witch And No Bra Queen / Sult. Bardzo nas zdziwiło, że nowy album poświęcony szeroko pojętej słowiańszczyźnie rodzi się akurat z połączenia utworów o wiedźmie i o głodzie. Jedno i drugie było bardzo dobrze znane w centralnej europie, nie tylko we wczesnym średniowieczu. Podczas długich tras dużo rozmawialiśmy o skomplikowanej historii Polski. Widzieliśmy w niej dużo strasznych, nieprzepracowanych momentów, które nawiedzają nas we współczesności. - wspomina Marek Pędziwiatr.

 

Pod wpływem inspiracji rozważaniami wielu muzyków, historyków, dziennikarzy, pisarzy a nawet psychoterapeutów bardzo szybko zaczęły pojawiać się kompozycje, które zespół wydostał z głębi swojego ducha i wyobraźni. Jest to też próba radykalnego zerwania z utartymi mitami narodowymi, które sterują zbiorową wyobraźnią Polaków. Muzycy skoncentrowali się na mitologii słowiańskiej i demonologii polskiej, jednocześnie zastanawiając się nad współczesną duchową kondycją polaków. Główną inspiracją dla tego albumu jest enigmatyczna “słowiańska melancholia”, którą zespół starał się odszukać we własnym DNA. Slavic Spirits to próba kontaktu ze światem bezpowrotnie i brutalnie utraconej kultury, która przez brak bogactwa źródeł nigdy nie zostanie już dokładnie zbadana. Metaforą tego braku wiedzy o przodkach jest utwór Ciemność. Następnie zespół zabiera nas do lasów i na pola gdzie spotykamy dwa demony, które nad nimi panują (Leszy i Południca). Wreszcie wspinamy się nad mglistą i wiecznie mokrą świętą górę (Ślęża), by ostatecznie oddać się rytualnemu Przywitaniu Słońca.

 

Niemal 44 minuty muzyki udało się zamknąć na jednym winylowym krążku. Materiał pojawi się również w wersji CD oraz na wszystkich platformach streamingowych. Do Slavic Spirits w wersji limitowanej zostanie dołączony obszerny booklet, a całość zostanie zamknięta w estetycznym boxie.

Nikt jeszcze nie skomentował tego produktu.

Napisz komentarz

Login:
Email:
Wiadomość:

Przeczytaj więcej artykułów