Koncert/Impreza Unsound ogłasza pierwsze artystki i artystów. 

Unsound ogłasza pierwsze artystki i artystów. 

Kuba Pardocki Kuba Pardocki, 11:00:14, 30 maj '19r.

Tegoroczna edycja festiwalu Unsound odbędzie się między 6 a 13 października w  Krakowie. W stolicy Małopolski​ ​klasycznie odbędą się koncerty muzyki, inspirujące  rozmowy, warsztaty oraz pokazy filmowe. Tematy, które zajmują organizatorów  festiwalu w tym roku to wspólnota, empatia, szacunek wobec innego oraz  pozytywne wizje przyszłości. Hasłem przewodnim Unsoundu jest „Solidarity”. Jak  zawsze wydarzenia rozsiane są niemal po całym Krakowie.    

Karnety na festiwal oraz koncerty na koncert Sunn O))) trafią do sprzedaży 3  czerwca o godzinie 16:00 za pośrednictwem platformy Going.      Festiwal wytworzył (i wciąż tworzy) wyjątkowe relacje z artystkami i artystami.  Część z nich powróci na Unsound, by zaprezentować nową płytę lub materiał  specjalnie przygotowany na tegoroczną edycję. Jak zwykle, oprócz znanych postaci,  pojawią się debiutanci i najświeższe zjawiska muzyczne z całego świata.   

Oto ogłoszony dotychczas program:   

The Caretaker & Weirdcore​ (UK, world premiere) ​○ ​Emptyset ​presents ​Blossoms​ -  live (UK, world premiere) ​○ ​Eris Drew​ b2b ​Octo Octa​ - dj (US) ​○ ​DJ Marcelle​ - dj  (NL) ​○ ​Gabber Modus Operandi​ - live (ID) ​○ ​HHY & The Macumbas + HHY & The  Kampala Unit​ (PT/UG, world premiere) ​○ ​Holly Herndon​ presents ​Proto​ (US/DE) ​○ Jay Mitta & Ant Virus​ - live (TZ, European premiere) ​○ ​JD Twitch​ presents Against  Fascism Trax- dj (UK, world premiere) ​○ ​Manara ​- dj (UK) ​○ ​MCZO & Duke​ - live  (TZ) ​○ ​Moor Mother & London Contemporary Orchestra​ present ​The Great Bailout  (US/UK, world premiere) ​○ ​Nazira ​- dj​ ​(KZ) ○ ​The Necks, Ilan Volkov &  Sinfonietta Cracovia​ (AU/IL/PL, world premiere) ​○ ​Objekt × Ezra Miller​ - live  (DE/US) ​○ ​Olivia & Chino​ present ​Radiation 30376​ - live (PL, world premiere) ​○ Paula Temple​ - dj (UK) ​○ ​Population One ​- live (US) ​○ ​Prison Religion​ - live (US) ​○ Robert Henke​ presents ​CBM 8032 AV​ (DE, world premiere) ​○ ​The Round Table  Orchestra ​(PL) ​○ ​Sherelle b2b Fauzia​ - dj (UK) ​○ ​Sote ​presents ​Parallel Persia​ (IR) ​○ Sunn O)))​ (US) ​○ ​Violet ​- live (PT) ​○ ​VTSS ​- live (PL) ​○ ​WIXAPOL ​presents  Prześniona Rejwolucja / Slept-through Raveolution​ - live (PL, world premiere)   

Pojawią się prelegenci:​ Ayesha Hameed ​(UK)​○ ​DeForrest Brown, Jr. ​(US) ​○ ​Ewa  Majewska ​(PL) ​○ ​Jay Springett ​(UK) ​○ ​John Higgs ​(UK) ​○ ​Nathalie Olah ​(UK)    Zostanie również zaprezentowany film „​SIKSA. Stabat Mater Dolorosa” ​(PL).    

Z inicjatywy festiwalu Unsound oraz Europejskiego Centrum Solidarności  powołana została ​THE ROUND TABLE ORCHESTRA​, grupa której nazwa odnosi się  do obrad okrągłego stołu z 1989 roku. W skład orkiestry wejdzie ​REMONT POMP​,  zespół perkusyjny, którego członkami są artyści z niepełnosprawnościami i bez. 
Dołączą do nich znani polscy jazzmani: saksofonista i klarnecista ​MIKOŁAJ  TRZASKA​, saksofonista ​TOMASZ GADECKI​ oraz trębacz ​TOMASZ ZIĘTEK​.    

Do pojęcia „wspólnoty” w specjalnym, premierowym koncercie odniosą się ​MOOR  MOTHER​ i ​LONDON CONTEMPORARY ORCHESTRA​. Artyści zaprezentują „The  Great Bailout” – materiał, którego głównymi tematami są sprawiedliwość  społeczna i ekonomiczna oraz historia niewolnictwa. Napisany przez Moor Mother  poemat opowiada o jej stosunku do historii Wielkiej Brytanii oraz o Brytyjskiej  Wspólnocie Narodów (międzynarodowej organizacji zrzeszającej obecnie  niepodległe kraje, które w ubiegłych wiekach były w większości częścią  brytyjskiego imperium kolonialnego). Zupełnie inaczej o swojej wspólnocie  opowiada ​SOTE​, czyli Ata Abtekar – irański kompozytor muzyki elektronicznej.  Jego nowy album „Parallel Persia” to wizja alternatywnej rzeczywistości,  futurystyczna opowieść o Persji. Jak mówi sam artysta, piękno, symetria i wdzięk  to doskonała broń w walce z wszechogarniającym zniszczeniem. Te dwa występy  otworzą tegoroczny festiwal. Odbędą się w teatrze im. J. Słowackiego. Wyjątkowy  koncert z pogranicza muzyki klasycznej odbędzie się również w Kopalni Soli  „Wieliczka”. Australijska grupa ​THE​ ​NECKS​ zagra z ​SINFONIETTĄ​ ​CRACOVIĄ​, a  poprowadzi ich dyrygent ​ILAN​ ​VOLKOV​.    

HOLLY HERNDON​ na swoim nowym albumie „Proto” również zajmuje się ideą  wspólnoty. Herndon inspirowała się między innymi tradycją Sacred Harp –  wokalną muzyką wykonywaną przez społeczności protestanckie z Nowej Anglii.  Artystka dwa lata temu gościła na festiwalu – zaprezentowała nieukończoną  jeszcze wtedy muzykę i nową formułę koncertu. Na nowym materiale oprócz samej  Herndon słychać także chór oraz sztuczną inteligencję o pseudonimie Spawn.    

Wspólnotowy charakter mają również koncerty ​SUNN O)))​ – ale w tym wypadku  oznacza to rytualność i transowość. Grupa nie tylko wydała nowy album „Life  Metal” (jak na nich, jest on pełen światła i koloru), ale zapowiedziała także  następny krążek„Pyroclasts”, który ma mieć medytacyjny charakter.    W Krakowie zagra również ​THE​ ​CARETAKER​, za którym stoi brytyjski muzyk  James Leyland Kirby. W materiałach prasowych poświęconych jego nowemu  wydawnictwu „Everywhere at the End of Time” czytamy, że Kirby dokumentuje  proces utraty pamięci. Artysta opowiada o stracie, ale narzędzia, którymi się  posługuje to empatia i wyobraźnia. Wydarzenie będzie miało charakter  audiowizualnego widowiska. Za stronę wizualną odpowiedzialni są malarz ​IVAN  SEAL​ i VJ ​WEIRDCORE​.    

Budzący skrajne uczucia kolektyw ​WIXAPOL​ po raz pierwszy wystąpi na żywo,  prezentując audiowizualne widowisko o nazwie „Prześniona Rejwolucja /  Slept-through Raveolution”. Tytuł koncertu odnosi się do książki filozofa kultury  Andrzeja Ledera „Prześniona rewolucja”, która opowiada o rewolucji społecznej,  jaka dokonała się w Polsce w latach 1939–1956. Filozof bada naszą zbiorową  amnezję, poddając psychoanalizie traumy najnowszej historii. Natomiast członkowie Wixapolu zgłębią polską „wiksę” z ostatnich trzydziestu lat, z  etnograficznym zacięciem przyglądając się związkom między pracą i muzyką.  Hardcore’owy i szybki będzie również koncert ​GABBER MODUS OPERANDI ​–  indonezyjskiego duetu, który łączy ze sobą hiper-energiczne rytmy oraz inspirację  jathilanem​ jawajskim tańcem rytualnym.    

Jeżeli jesteśmy przy koncertach audiowizualnych, to swój nowy materiał  zaprezentuje w tym roku ​ROBERT​ ​HENKE​. Będzie to światowa premiera „CBM  8032 AV”, nad którym niemiecki muzyk pracował przez ostatnie trzy lata. Jest to  widowisko w całości przygotowane na odrestaurowanych komputerach  Commodore CBM 8032. Henke próbuje pogodzić współczesną estetykę z  ograniczeniami narzuconymi przez technologię sprzed czterech dekad. Uwaga,  koncert nie jest objęty żadnym karnetem.    

Kolejnym punktem programu jest ​EMPTYSET​ – duet z Wielkiej Brytanii.  Zobaczymy ich zupełnie nowe widowisko, które powstało w oparciu o uczenie  maszynowe. „Blossoms” to opowieść o ewolucji i adaptacji, o podziałach, oporze  oraz o zawiłych relacjach pomiędzy materią ożywioną i nieożywioną.    

W 2017 roku Unsound jako pierwszy festiwal nawiązał współpracę z Nyege Nyege w  Ugandzie. Od czasu pamiętnego koncertu Otima Alphy relacja między festiwalami  stale się zacieśnia. ​MCZO​ i ​DUKE​ mieli wystąpić na Unsoundzie już na poprzedniej  edycji, ale niestety przez błędnie wydrukowane paszporty nie mogli opuścić kraju. 

Artyści zaprezentują swoją wersję singeli - muzyki będącej głosem młodego  pokolenia Tanzańczyków. Mczo i Duke łączą szybki bit z historiami o życiu w Dar  Es Salaam. Tamtejszą scenę reprezentować będą również producent ​JAY​ ​MITTA  oraz raperka ​ANT VIRUS​. W 2018 roku do Ugandy przyleciał Portugalczyk Jonathan  Uliel Saldanha z ​HHY & THE MACUMBAS​. Szybko nawiązał współpracę z lokalnymi  artystami, tworząc ​THE​ ​KAMPALA​ ​UNIT​. Tym razem to afrykańscy artyści wybiorą  się w podróż i zawitają do Europy. Dwa zespoły Jonathana spotkają się na scenie  podczas wyjątkowego koncertu.    

W Hotelu Forum wystąpi ​PAULA​ ​TEMPLE​, której nagrania mają polityczny  charakter , a sama artystka nakłania do aktywizmu społecznego. Kolejny artysta to  JD​ ​TWITCH​ z ​OPTIMO​. Na festiwal wraca z setem składającym się z utworów  wyprodukowanych przez jego wytwórnię ​AGAINST​ ​FASCISM​ ​TRAX​, której celem  jest walka z seksizmem, z homofobią, z transfobią, z lękiem przed starością oraz z  dyskryminacją osób o alternatywnej motoryce. ​ERIS​ ​DREW​ i ​OCTO​ ​OCTA​ znane są  ze swojego przekazu pełnego miłości i zaangażowania w walkę o to, by przemysł  muzyczny nikogo nie wykluczał. Ich wspólny set zwieńczy sobotnią imprezę w  Hotelu Forum. Emocjonalne techno oraz aktywizm to również cecha rozpoznawcza  NAZIRY​ z Ałmat, członkini Room 4 Resistance oraz lizbońskiej artystki ​VIOLET​,  która zagra live set.   

Na żywo posłuchać będzie można też ​OBJEKTA​, któremu towarzyszyć będzie ​EZRA  MILLER​, artysta wizualny odpowiedzialny za obraz i światło. Z „live actem” 
wystąpi również ​OLIVIA​ rezydentka festiwalu, która do tej pory grała jedynie sety.  Swoje show przygotowała wspólnie z innym krakowskim artystą – ​CHINO​. Będzie  ono nosiło tytuł „Radiation 30376”. Niezłą gratką będzie także występ Terrence’a  Dixona z Detroit, który nie koncertuje zbyt często. Dixon pojawi się pod  pseudonimem ​POPULATION​ ​ONE​. Kolejną artystką, która wystąpi na Unsoundzie  jest pochodząca z Warszawy i związana z Brutażem oraz WIXAPOLEM dj-ka ​VTSS​.  Jej kariera właśnie nabiera rozpędu, a na Unsoundzie w końcu wystąpi późno w  nocy i zaprezentuje swoje ciężkie brzmienie.   

Równie mocny, choć zupełnie inny gatunkowo, będzie koncert amerykańskiej  grupy ​PRISON​ ​RELIGION​, która łączy rap z noisem.   

Młodą scenę brytyjską będą reprezentować ​SHERELLE​ i ​FAUZIA​. DJ-ki zagrają set  b2b, w którym muzyka basowa i jungle zostanie zderzona m.in. z footworkiem. Z  Londynu przyleci też ​MANARA​, artystka łącząca ze sobą tak odległe estetyki jak  grime i muzyka z Bollywood.    No i wreszcie ​DJ​ ​MARCELLE​, niesamowita DJ-ka znana ze swoich bardzo  oryginalnych setów, w których muzyka klubowa wszelkiej maści miesza się z  eksperymentalnymi brzmieniami, folkiem i nie tylko. Tego co robi DJ Marcelle nie  da się w prosty sposób opisać. Tego trzeba posłuchać.   

Program dzienny jest niezwykle ważną częścią festiwalu Unsound. W jego skład  wchodzą inspirujące spotkania, wykłady i prezentacje. W tym roku skupią się  wokół analizy motywu Solidarity.    

EWA​ ​MAJEWSKA​, feministka i aktywistka, poprowadzi wykład na temat  współczesnych form oporu. Majewska opowie o wczesnej Solidarności i jej  spuściźnie w kontekście #CzarnegoProtestu.    

Pisarz i strateg ​JAY​ ​SPRINGETT​ przygotuje prezentację pod ekscytującym tytułem  „Solarpunk: Life in the Future Beyond the Rusted Chrome of Yestermorrow”.  Springett poprowadzi także dyskusję na temat solidarności międzygatunkowej.    

NATHALIE​ ​OLAH​ przedstawi „Steal as Much as You Can - How to Survive Austerity  and Win the Culture Wars”, publikację, w której zajęła się problematyką  nierówności społecznych.   

Kolejny punkt programu to połączenie wykładu i performansu, czyli „Black  Atlantis” ​AYESHY​ ​HAMEED​. Projekt, w którym w ciekawy sposó przeplatają się  następujące tematy: emigracja, afrofuturystyczna muzyka, soundsystemy, podbój  kosmosu i Czarna Atlantyda.    

DEFORREST BROWN, JR.​ opowie o sytuacji czarnych osób w przemyśle  muzycznym. Tematem jego wystąpienia będzie także historia czarnej muzyki oraz  jej wpływ na współczesną kulturę muzyczną. Postaci, do których odwołuje się Brown jr. to między innymi: amerykański aktywista James Boggs oraz pisarze  Theodore Roszak i Alvin Toffler.    

JOHN​ ​HIGGS​ opowie o właśnie wydanej książce „The Future Starts Here:  Adventures in the Twenty-First Century”, poświęconej optymistycznym wizjom  przyszłości.   

Kolejną istotną częścią festiwalu jest program filmowy. Zobaczymy między innymi  „Siksa. Stabat Mater Dolorosa”, musical o śmierci i dziewczynie w reżyserii ​SIKSY​ i  PIOTRA​ ​MACHY​. Przypominamy, że projekcje filmowe nie są objęte karnetami ze  względu na ograniczoną liczbę miejsc w kinie. 

Nikt jeszcze nie skomentował tego produktu.

Napisz komentarz

Login:
Email:
Wiadomość:

Przeczytaj więcej artykułów