Koncert/Impreza Krakowska edycja Unsoundu już za niecałe dwa miesiące!

Krakowska edycja Unsoundu już za niecałe dwa miesiące!

Kuba Pardocki Kuba Pardocki, 12:23:04, 14 sierpień '19r.

Przed wami kolejni zaproszeni artyści:    700 Bliss (US) ○ Badsista b2b Cashu (BR) ○ Balázs Pándi & Mikołaj Trzaska  (HU/PL) ○ Bambounou b2b Lutto Lento (FR/PL, world premiere) ○ Bartosz  Kruczyński & Poly Chain (PL/UA) ○ Burnt Friedman & João Pais Filipe (DE/PT,  world premiere) ○ DJ Python (US) ○ Dominik Strycharski i Orkiestra Dęta Ziemi  Mazowieckiej present ​Symfonia Fabryki Ursus Live​ (PL, world premiere) ○ FOQL &  Edka Jarząb present ​Mother Earth’s Doom Vibes​ (PL) ○ HHY & The Kampala Unit  present ​Omutaba Lithium Blast​ (PT/UG) ○ Hildur Guðnadóttir presents ​Chernobyl  feat. Chris Watson & Sam Slater (IS/UK, world premiere) ○ Klein presents ​Lifetime  (UK) ○ Kwartludium (PL, world premiere) ○ Lady Lykez & Scratchclart (UK) ○  Lotto (PL) ○ Lyra Pramuk (US/DE, world premiere) ○ Mentos Gulgendo (PL) ○  Muqata'a (PS) ○ Niemy Dotyk (PL) ○ Opla (PL)​ ​○ Piotr Kurek (PL) ○ Roly Porter  & MFO present ​Kistvaen ​feat. Katarzyna Smoluk-Moczydłowska, Agata Harz &  Barbara Wilińska (UK/DE/PL) ○ Rudeboyz (ZA) ○ Uwalmassa (ID) ○ Zamilska  (PL) ○ Zvanai (PL)     Do programu dykusyjno-warsztatowego dołączają kolejne osoby, wyłonione w  ramach otwartego naboru:     Anna Marjankowska (PL) ○ Amy Cutler (US) ○ Girls to the Front (PL) ○ Pavel  Niakhayeu (BY) ○ Ryan Diduck (CA) ○ Tayyab Amin (UK) ○ Zosia  Hołubowska/Oramics (PL).    Program filmowy zamykają:     „Anthropocene: The Human Epoch" (CA) ○ „Bellingcat" (NL) ○ „The Brink"  (US) ○ „Dobra zmiana" (PL) ○ „Honeyland" (MK) ○ „Midnight Traveller" (AF)  ○ „Mój kraj, taki piękny" (PL) ○ „Push" (SE) ○ „Putin’s Witnesses" (RU) ○  „What Is Democracy?" (CA/US)   

HILDUR​ ​GUÐNADÓTTIR​ to kompozytorka i wiolonczelistka pochodząca z Islandii.  Jest dobrze znana unsoundowej publiczności – występowała już u nas solo i razem  z innymi artystami, brała także udział w koncercie poświęconym pamięci Jóhanna  Jóhannssona. Ostatnio zajmuje się tworzeniem muzyki filmowej, jest autorką  ścieżki dźwiękowej do wstrząsającego serialu „Czarnobyl”. Za tę produkcję  artystka została nominowana do nagrody Emmy. Na Unsoundzie zaprezentuje  właśnie ten materiał. Na scenie dołączą do niej ​CHRIS​ ​WATSON​ oraz ​SAM​ ​SLATER​.  Koncert zapowiada się intrygująco – będzie to wielokanałowe słuchowisko 
dostosowane do poprzemysłowych przestrzeni opuszczonego magazynu Telkom  Telos. Uwaga: wydarzenie nie jest objęte karnetem i wymaga dodatkowego biletu.    

DOMINIK​ ​STRYCHARSKI​ jest autorem muzyki do filmu „Symfonia Fabryki Ursus”  w reżyserii Jaśminy Wójcik. „Symfonia” to wyjątkowy dokument. Artystka  wykorzystała w nim nie tylko zwykłe, mówione wywiady, ale wsłuchała się także w  pamięć ciała. W tym celu zaprosiła do udziału w filmie byłych pracowników fabryki  traktorów i poprosiła o odtworzenie gestów, czynności oraz dźwięków związanych  z dawną pracą. Strycharski zaprezentuje tę ścieżkę dźwiękową na żywo w  towarzystwie ​ORKIESTRY​ ​DĘTEJ​ ​ZIEMI​ ​MAZOWIECKIEJ​ – robotniczego zespołu  muzycznego, który również został sportretowany w filmie. Film „Symfonia Fabryki  Ursus" jest częścią programu filmowego i będzie można go obejrzeć w trakcie  festiwalu.    

Nasz kolejny gość to ​KLEIN​ – brytyjska artystka, która dzieciństwo spędziła  pomiędzy Anglią a Nigerią. Tym razem towarzyszyć jej będą jazzowi muzycy. Ich  wspólne widowisko ma charakter immersyjny i jest zatytułowane „Lifetime”.     Dwie premiery odbędą się przed koncertem Sunn O))) w Teatrze Łaźnia Nowa.  ROLY​ ​PORTER​ i ​MFO​ pokażą audiowizualne widowisko „Kristvaen”, które  powstało na zamówienie Unsoundu, berlińskiego festiwalu Atonal oraz  barcelońskiej Miry. Część materiałów wizualnych została nakręcona w Puszczy  Białowieskiej. Artyści łączą to, co pierwotne i tajemnicze z najnowszą technologią,  która również sprawia wrażenie zagadkowej.

Na scenie dołączą do nich  KATARZYNA SMOLUK-MOCZYDŁOWSKA​, ​AGATA HARZ​, znane z grupy ​KSIĘŻYC  oraz ​BARBARA WILIŃSKA​. Wieczór otworzy ​LYRA​ ​PRAMUK​ z premierą zupełnie  nowego materiału. Artystka pracuje z własnym głosem – multiplikuje i nakłada na  siebie nagrania śpiewu chóralnego. Utwory zostaną zaprezentowane przy pomocy  specjalnego wielokanałowego systemu, zaprojektowanego przez Bena Frosta.  Bilety na to wydarzenie są już w sprzedaży, można je nabyć za pośrednictwem  platformy Going​.   

W ramach darmowych koncertów z serii Morning Glory usłyszymy ostatnie  dokonania ​KWARTLUDIUM​ – ansamblu znanego ze współpracy z młodymi  polskimi kompozytorami. Zespół wykona „Doppelganger” ​RAFAŁA  RYTERSKIEGO​, „Bulb” ​TEONIKI​ ​ROŻYNEK​ oraz „Deaphone” ​JANA  DUSZYŃSKIEGO​. To kompozycje, które powstały w oparciu o instrumenty  akustyczne oraz rozmaite mechanizmy, elektronikę, światło, wideo oraz wirtualną  rzeczywistość. Wszystkie utwory zostaną wykonane po raz pierwszy na żywo.   

UWALMASSA​ to indonezyjska grupa, która łączy minimalistyczną elektronikę z  tradycyjnymi brzmieniami z Jawy. Płyty wydają nakładem wydawnictwa DIVISI62,  którego celem jest rozwijanie indonezyjskiej tożsamości. Minimalistyczny jest  również polski zespół ​LOTTO​, który w swoich kompozycjach łączy ze sobą muzykę  dronową, awangardowy rock oraz jazz. Muzyką repetycyjną zajmuje się również  niemiecki artysta ​BURNT​ ​FRIEDMAN​, który często współpracuje z innymi 
muzykami.

Tym razem do Friedmana dołączy perkusista ​JOÃO​ ​PAIS​ ​FILIPE​. Artyści  pracują własnie nad wspólnym albumem - na Unsoundzie wystąpią po raz  pierwszy na żywo. João Pais Filipe to także członek zespołu HHY & The Macumbas. 

Współtworzy go z ​HHY​, czyli Jonathanem Uliel Saldanhą. Saldanha pojawi się na  scenie z kolejnym gościem - ​OMUTABĄ​, perkusistą z Ugandy.     Z przyjemnością ogłąszamy, że nową muzykę zaprezentują zespoły,  współtworzone przez perkusistę ​HUBERTA​ ​ZEMLERA​. ​OPLA​ to jego duet z  gitarzystą ​PIOTREM BUKOWSKIM​ - artyści zajmują się w nim reinterpretacją  oberków, wydobywając z nich transowe brzmienia. Podobnych doznań w muzyce  poszukuje ​ZVANAI​, nowy zespół Kamila Szuszkiewicza. Artysta już od jakiegoś  czasu inspiruje się sutartinės, czyli litewskimi pieśniami wielogłosowymi. Tym  razem jego przedmiotem fascynacji jest muzyka tradycyjna, charakterystyczna dla  całej Europy Wschodniej. Zostanie ona pokazana w bardzo nowoczesny sposób.    

W klubie 89 ponownie zaprezentujemy muzykę jazzową oraz eksperymentalną.  Koncerty będą odbywać się w trakcie klubowych szaleństw w Hotelu Forum. ​PIOTR  KUREK​ wystąpi po premierze „Polygome”. To jego pierwszy album wydany pod  własnym nazwiskiem od siedmiu lat. Saksofonista ​MIKOŁAJ TRZASKA​, którego  koncert z The Roundtable Orchestra ogłosiliśmy już wcześniej, wystąpi na  festiwalu raz jeszcze - tym razem z węgierskim perkusistą ​BALÁZSEM PANDIM​.    

700 BLISS ​to noise’owo-rapowa grupa, w której skład wchodzą raperka, poetka i  kompozytorka ​MOOR​ ​MOTHER​ oraz równie dobrze znana unsoundowej  publiczności - ​DJ HARAM​. Haram opublikowała niedawno swoją debiutancką  EP-kę (nakładem wydawnictwa Hyperdub), na której połączyła ze sobą hip-hop z  muzyką tradycyjną i klubową pochodzącą z Bliskiego Wschodu. 700 Bliss  utrzymane jest w podobnym klimacie. Z Hyperdubem związani są również kolejni  goście – raperka ​LADY LYKEZ​ i producent ​SCRATCHCLART​, znany wcześniej jako  SCRATCHA​ ​DVA​, którzy zaprezentują mieszankę dancehallu, grime’u i brzmień  południowo-afrykańskich.

Z RPA, a dokładnie z miasta Durban przyjedzie  RUDEBOYZ (​wytwórnia Goon Club Allstars.​)​. To duet grający odłam  południowoafrykańskiego house’u, czyli gqom. Ich wersja tego gatunku jest  głęboka i mroczna.    

Z przyjemnością ogłaszamy również kolejne artystki, które wystąpią w trakcie  weekendu w Hotelu Forum. ​BADSISTA​ i ​CASHU​ pochodzą z Brazylii. To one  zakończą piątkową noc w Sali Balowej setem pełnym energii - będzie to połączenie  mocznego techno, rave’u oraz brazylijskiej muzyki funkowej. Cięzkie brzmienie  zaprezentuje również ​ZAMILSKA​, która swoje rytmy buduje na żywo z beatów i  wokaliz. Z kolei ​DJ​ ​PYTHON​ zaprezentuje swoje oryginalne podejście do  reggaetonu, łącząc go z deephousem.     MUQATA’A​ wraca na Unsound (w zeszłym roku pojawił się jako raper u boku  Zuliego). Tym razem palestyński artysta zaprezentuje inne oblicze swojej  twórczości i zagra muzykę instrumentalną. Wspólny projekt ​BARTOSZA 
KRUCZYŃSKIEGO​ i ​POLY​ ​CHAIN​ to miks syntezatorowego minimalizmu, muzyki  dronowej i acid techno, które zostało pozbawione beatu. ​FOQL​ zaprezentuje  „Mother Earth’s Doom Vibes” – noise’owy projekt stworzony wspólnie z ​EDKĄ  JARZĄB​. Artystki opowiadają o tym, że zdążyły się już przyzwyczaić się do życia w  czasach apokalipsy. Następnie ​MENTOS GULGENDO​, czyli nowy projekt  elektroniczny, za którym stoją siostry Antonina i Bogumiła Nowacka. W programie  znalazł się także ​NIEMY​ ​DOTYK​, jeden z najbardziej eklektycznych DJ-ów w Polsce.  Spodziewajcie się niespodziewanego.   

Na imprezie otwarcia zagrają ​BAMBOUNOU​ i ​LUTTO​ ​LENTO​, których set b2b  będzie pełen nagłych zwrotów akcji. Współpracę zainicjował francuski DJ, który ma  polskie korzenie i jest rezydentem poznańskiego klubu Tama.    

PROGRAM FILMOWY     Zapraszamy również do zapoznania się z naszym programem filmowym. Znalazły  się w nim dokumentalne filmy, w których artyści przyglądają się temu, co to znaczy  być solidarnym. Zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej.    

„HONEYLAND”​ to historia pszczelarki z Północnej Macedonii, która jest jedną z  ostatnich przedstawicielek tego zawodu. Opowieść o nomadycznym życiu i  symbiozie z pszczołami. Następnie ​„MIDNIGHT TRAVELLER”​ w reżyserii Hassan  Fazili, czyli dokument o podróży z Afganistanu do Niemiec w poszukiwaniu azylu  politycznego. Przed nami także przejmujący ​„ANTHROPOCENE: THE HUMAN  EPOCH”​ o środowisku naturalnym zdominowanym przez człowieka.    

Zapraszamy również na filmy z wątkiem polskim:​„MÓJ KRAJ TAKI PIĘKNY”​ (o  demonstracjach, marszach, zamieszkach i radykalnych poglądach politycznych)  oraz ​„DOBRA ZMIANA”​ (o polaryzacji współczesnych społeczeństw, historia  opowiedziana z perspektywy dwóch Polek).    

„THE BRINK”​ to portret amerykańskiego populisty Steve’a Bannona, który  zajmuje się wspieraniem alt-prawicowych ruchów w Europie. Z kolei ​„PUTIN’S  WITNESSES”​ przedstawia pierwszy rok prezydentury Władimira Putina. Autorzy  filmu zastanawiają się nad tym, czy i kiedy milczenie staje się działaniem  politycznym. W ​„WHAT IS DEMOCRACY?”​ filozofka i aktywistka Astra Taylor w  krytyczny sposób zajmuje się ideą demokracji. Jej główne pytanie brzmi: gdzie tak  naprawdę leży władza?    

Film ​„BELLINGCAT”​to historia oddolnego, internetowego śledztwa, którego  przedmiotem jest katastrofa lotu MH17 nad wschodnią Ukrainą. ​„PUSH”​ to także  rodzaj śledztwa, z tym, że socjologicznego - autorzy filmu próbują się dowiedzieć,  dlaczego współczesne miasta stają się tak nieprzyjazne dla swoich mieszkańców i  jaki to ma związek ze światem wielkich pieniędzy.    
Wszystkie filmy pokazane zostaną w Kinie pod Baranami na Rynku Głównym.  Projekcje nie są objęte żadnym z karnetów. Dodatkowe bilety trafią do sprzedaży na  początku września.    

Chcielibyś również ogromnie podziękować wszystkim, którzy zgłosili się z  propozycjami do programu dziennego. Dostaliśmy bardzo dużo znakomitych  zgłoszeń, bardzo doceniamy czas włożony w ich przygotowanie.    

AMY CUTLER​, geografka i artystka wideo, poprowadzi warsztaty, których tematem  będzie hackowanie filmów. Nauczymy się tego, w jaki sposób budować własne  narracje w dokumentach poświęconych naturze. ​GIRLS TO THE FRONT​ pokażą, jak  się robi ziny, a ​ANNA MARJANKOWSKA​ poprowadzi warsztaty dla prekariuszy,  czyli dowiemy się, jak funkcjonować w ponowoczesnym przemyśle kultury​. ZOSIA  HOŁUBOWSKA​ z ​ORAMICS ​będzie pomagała odnaleźć queerowe brzmienia.  Rezultaty wspólnej pracy zostaną zaprezentowane na pop-upowej wystawie.    

RYAN DIDUCK​ poprowadzi wykład na temat związków historii napojów  gazowanych i historii muzyki. ​PAVEL NIAKHAYEU​ (wykładowca z Mińska) opowie  o muzyce, utopii i potrzebie solidarności z Białorusią oraz innymi krajami dawnego  ZSRR. Dziennikarz muzyczny i promotor wydarzeń muzycznych ​TAYYAB AMIN  poprowadzi panel poświęcony relacji pomiędzy pojęciem odpowiedzialności i  współczesnymi problemami społecznymi.    

Panele dyskusyjne i wykłady są bezpłatne. Część z warsztatów będzie płatna, na  wszystkie obowiązywać będzie rejestracja. Więcej informacji wkrótce.  

Nikt jeszcze nie skomentował tego produktu.

Napisz komentarz

Login:
Email:
Wiadomość:

Przeczytaj więcej artykułów