Recenzja Chada - "Jeden z Was" (Recenzja)

Chada - "Jeden z Was" (Recenzja)

Remulus  Duma Remulus Duma, 23:51:15, 05 lipiec '12r.


Trzeci solowy krążek Chady na kilkanaście dni przed premierą stał pod dużym znakiem zapytania. Fani obawiali się, że przez komplikacje rapera z prawem, krążek nie trafi na światło dzienne. Na szczęście problemy, które pojawiły się w życiu Tomasza nie doprowadziły do zrezygnowania z krążka. I choć premiery wprawdzie nie przeprowadził sam Chada, albumem zainteresowała się duża ilość słuchaczy, którzy już 22go czerwca mogli podziwiać album na swoich półkach. 

"Jeden z Was" to kompozycja szesnastu spójnych utworów, o które zadbała aż dziewiątka beatmakerów. Donatan, L Pro, NNFoF, Chmurok, DJ Creon, Buszu, uRban, PcN, Emdeka wykreowali przyjemne brzmienie, wsparte delikatnymi samplami oraz klimatycznymi skreczami DJ’a Elementa oraz DJ’a Jarzomba. Całość stworzona tak, by nie zanudzić słuchacza, wręcz odwrotnie – zbudować idealny raj dla jego słuchu. Bujające, chilloutowe dźwięki w każdym z numerów sprawiają, że głowa niczym z automatu rusza do działania: "Na bicie trafiam w sedno, a nie jak oni w bity. Nie próbując, a będąc najprawdziwi prawdziwy"

Album ugościło wielu artystów, dokładając swoje przysłowiowe trzy grosze. Prawie na każdym tracku znajdziemy gościnne zwrotki mainstreamowych wyjadaczy. Wśród tego grona znajdziemy chociażby Pezeta - "Jest nas dwóch", który udowadnia, że nie wyszedł z formy, choć ostatnio o nim cisza. Niestety, tak szybko mija ta zwrotka, że niektórzy mogą jej nawet nie dostrzec. Duża kolaboracja na tracku jedenastym również zobowiązuje do sprawdzenia. Bonson, PIH, HST, WSRH oraz South Blunt System stworzyli szczery, a zarazem różnorodny track, na którym każdy z artystów zaprezentował swoje poglądy: "Jestem jednym z tych co niosą prawdę na rękach jak dziecko, a każdy kolejny dzień jest twardą, życiową lekcją", czyli "Niesiemy Prawdę 2". Całość dodatkowo wsparta wyjątkowym refrenem South Blunt Systemu. W nieco spokojniejszej, choć lekko kontrowersyjnej formie dograł się Sokół oraz Kay z fenomenalnym refrenem w utworze "Jeden z was". W efekcie tworząc bardzo poruszający numer: "Możesz mi wierzyć lub nie, ale też płacę za kablówkę dopiero jak odłączą mi ją raczej tak jak Ty mam tu wiele wątpliwości bracie". Gościnnie na albumie pojawił się m.in. także Kajman – Na Cenzurowanym, gdzie po raz drugi na feacie Pih oraz Sobota w utworze "To koniec". Obydwaj panowie wypadli dość przeciętnie i tradycyjnie: "Znów uliczny projekt Sobota & Chada. Dla Ciebie to koniec, już puls sobie badasz (…) Będzie żenada i zamiast ci pomóc, to tylko ziomuś wpędzi cię do grobu"

Wyróżnieniem albumu "Jeden z Was" są podśpiewane refreny, które tworzą niesamowity klimat całego materiału. Odpowiada za nie South Blunt System, Jarecki oraz Kay i trzeba przyznać, że wyszły one wręcz nieziemsko: "Już ci mówię twoje słowo dzisiaj gówno jest warte. Myślisz, że jesteś na górze – tak naprawdę to parter"

Mówi się, że trzeci solowy projekt Chady to krążek bardzo osobisty i uczuciowy. Fakt, artysta włożył w ten album znaczą część siebie: "To moje życie, w którym miałem tą przerwę". Można wyczuć nawet, że wylał z siebie wszystkie uczucia, które w nim siedziały i przeobraził je w szczere i mocne wersy - "Moje Wersy" czy "Szukam Wyjścia". Jednak całość tradycyjnie opiera się na jednym, stałym temacie osiedla, ukazując chociażby "Syf Tych Ulic". Patrząc ogólnie, można powiedzieć, że Chada nic nowego nie wnosi tą płytą i nadal opowiada o tym samym, lecz w nieco zróżnicowany sposób: "To nie mój pierwszy sezon, mało co mnie tu dziwi". Płytkę zjedli goście, którzy najbardziej wyróżniają się na całym projekcie. Dlaczego? Chociażby dlatego, że nie ukazują tej samej monotonności co gospodarz, niestety: "Tego nie da się naprawić"

Podsumowując, "Jeden z Was" to przede wszystkim fenomenalne refreny, które pozostawiają ślad po sobie oraz gościnne zwrotki, które podtrzymują całą konstrukcję. Krążek całościowo prezentuje się dobrze i nie jest nudny, lecz lekko monotonny o czym wspominałam wyżej. Album zagości na półkach pewnie wielu słuchaczy i obawiam się, że głównie przez napis "Chada". Osobiście chętnie łapię za ten album, ale tylko ze względu na parę numerów w tym m.in. singlowego "Dranie Tak Mają" czy "Tego Nie Da Się Naprawić", przy których w komentarzach dominują głównie propsy w stronę Sitka, Hukosa, Hadesa czy nawet B.R.O. Sam Chada wypadł przeciętnie, lecz dobrze jak na tradycyjny poziom. Trzeba jednak przyznać, że jest to produkcja prosto z serca: "Ze słabościami wciąż zmagam się, pluję myślami i szukam wyjścia"

Autor: Patrycja Janas
Ocena: 5/10

Nikt jeszcze nie skomentował tego produktu.

Napisz komentarz

Login:
Email:
Wiadomość:

Przeczytaj więcej artykułów