Recenzja MoraL / Gano - "Przeminęło z dymem"

MoraL / Gano - "Przeminęło z dymem"

Remulus  Duma Remulus Duma, 23:04:21, 04 kwiecień '11r.


Po "Czarnym Złocie" i "Prewersjach" pora na kolejny znaczący projekt muzyczny z południowej części Polski. Moral i Gano, reprezentanci z pod szyldu wytwórni Gopside wypuszczają w obieg drugi album zrealizowany w duecie tym razem pt. "Przeminęło z dymem". Płyta jest w całości wyprodukowana przez śląskiego rapera i beatmakera Jajonasza aka Lukatricks, uważanego przez wielu za pioniera dziedzinie produkcji. W porównaniu do pierwszej płyty śląskich raperów ( pt. "Nienagannie Niemoralna Propozycja" ) na nowym krążku pojawia się szereg featuringów zarówno z podziemia jak i ze ścisłej czołówki.

Singlem, który promuje płytę dodatkowo teledyskiem jest utwór pt. "Dzień za dniem" z udziałem Dj’a Motyla. Już na samym początku daje się we znaki świetny bit z pod ręki Lukatricksa, lecz samej treści można zarzucić szablonowość. W drugim numerze z dobrej strony pokazują się Tede i Numer Raz z WFD nawijając naprzemiennie i przypominając przy tym formę z klasycznego "Już od 99’ płynę". W trzecim tracku z pt. "Jestem graczem" raperzy przenoszą nas w świat gier, a gościnną elektryzującą zwrotkę dograł sam Fokus. "Sprawy ważne, ważniejsze i bliskie" sprawiają wrażenie przerostu treści nad formą ( ft. Bas Tajpan ), a "W któryś dzień" to numer na chillującym bicie dla fanów wokalnego talentu Gutka, który spycha zwrotki gospodarzy na nieco dalszy plan.

Najlepsze zwrotki w moim odczuciu Moral i Gano serwują w utworach "Przeminęło z drinem" i "Świat to za mało". Ten pierwszy to "A pamiętasz jak ?" w śląskiej wersji przyprawiony relaksującym vibem ( Można przyczepić się jedynie do refrenu ). Natomiast w tym drugim podrzędnie wypadają sample, a gościnny udział Świtała i Maty stoi na równi ze zwrotkami Morala i Gano.

Z całego repertuaru featuringów największą uwagę przyciągają Ten Typ Mes i Pih. Połączenie odmiennych styli to kwestia gustu, a ich wspólne wykonania mogliśmy usłyszeć już kilka razy, chociażby na krążku Fabuły. Niemniej jednak "Momenty" to dopracowany kawałek, będący jednym z lepszych na płycie. Na uwagę zasługują również "Neony" z O.S.T.R’em będące po części opisem rzeczywistości oraz zwrotka HST w kawałku "Kilka kostek lodu". Pozostali goście o których wyżej nie wspomniałem to Skorup i Siwydym

Czy Moral i Gano uczynili progres od czasu pierwszego wspólnego projektu ? Z pewnością tak, lecz strzałem w dziesiątkę okazało się zaproszenie tak dużej liczby gości, bez których śląscy raperzy mogliby nie unieść ciężaru produkcji. "Przeminęło z dymem" to krążek zmienny tematycznie począwszy od refleksji i ważnego przekazu przez banały, aż po chillout.
Z kilku luzujących tracków ciężko jednak wybrać banger który rozkręci imprezę.
W moim przekonaniu największym mankamentem płyty jest zbyt duża liczba podśpiewywanych refrenów. Niestety na mało melodycznych wokalach nie wypada to najlepiej, a takie refreny ujemnie rzutują na całości. 

Ocena : 6.5 / 10 
Pisał: Robert Sikorski

Nikt jeszcze nie skomentował tego produktu.

Napisz komentarz

Login:
Email:
Wiadomość:

Przeczytaj więcej artykułów