Recenzja Chada - "Efekt Porozumienia" (Recenzja)

Chada - "Efekt Porozumienia" (Recenzja)

Remulus  Duma Remulus Duma, 23:59:20, 15 grudzień '14r.


Chada wraca z piątym solowym albumem. Wydawnictwo ukazało się 6 grudnia 2014 roku. Raper przygotował 15 premierowych utworów, za które odpowiedzialność wzięła wytwórnia Step Records. 

Uliczny rap, który jak zwykle słychać z odległości kilometra. Chada z małymi wyjątkami od pierwszego do ostatniego kawałka udowadnia swoje umiejętności. Dynamiczne podkłady stworzone przez RX-a są przepełnione brzmieniami elektronicznymi, a w połączeniu z bezkompromisowymi zwrotkami tworzą wybuchową mieszankę. Podobnie było na poprzednich albumach. Najnowsze wydawnictwo pozwala przede wszystkim zauważyć nowe przemyślenia rapera. Tytułowy kawałek - Efekt Porozumienia, czyli jeden z najbardziej rozsławionych, który znajduje się na płycie jest niby prosty, pozbawiony komplikacji a jednak wyjawia czarno na białym sens, z którym ciężko się sprzeczać. Bez zbędnej polemiki i doszukiwania się drugiego dna.

Tematyka utworów jak zawsze w przypadku Chady jest zróżnicowana. Odbiorca wsłuchując się w album z pewnością dostrzeże, że poszczególne kawałki z pozoru nie poruszają wyszukanych tematów, ale po kilkukrotnym przesłuchaniu danego numeru okazuje się, że rozpatrywane przez rapera kwestie wcale nie należą do prostych a wręcz posiadają pewną głębię. Na przykład utwór Fundament pokazuje szersze spojrzenie na wewnętrzny rozwój i podejście do życia.

Na krążku nie zabrakło zabawy słowem. Ciekawych przejść w bitach oraz zmian w stylu rymowania rapera. Nie brakuje też ujęć metaforycznych, które czasem są zbyt proste, ale dość trafne. Doskonałym przykładem może być kawałek Innego Życia Nie Znam. Kolejną kwestią zasługującą na uwagę jest bit, który wyprodukował RX do kawałka Manewry Miłosne. Ogólnie kawałki w takim stylu pokazują, że raper czuje się pewnie w tym co robi.

Osobiście najlepszym kawałkiem na płycie jest dla mnie Ulica Ściany Płaczu. Kwestia gustu nie wszystkim musi się podobać, ale na mnie robi wrażenie. Niezłą zwrotkę zostawił Sobota w kawałku Nie Będziemy Płakać. Jednak utwór nieco odstaje od reszty. Tematyka obecnego stanu rzeczy, nadziei i planów na przyszłość dobrze uzupełnia ten krążek, ale w kawałku brakuje konsekwencji. Pozostając przy temacie zaproszonych gości najlepiej spisał się Rytmus w numerze Nie Zatrzyma Mnie Nikt. Raperzy najwidoczniej dobrze przemyśleli koncepcję kawałka, zanim weszli do studia.

Podsumowując krążek jest pewnym przełomem w twórczości Chady. Raper definitywnie zakończył erę poszukiwania swojego miejsca na polskiej scenie. Poprzednimi krążkami przekonał do siebie rzeszę słuchaczy a zatem jak wielu polskich raperów mógł sobie wkręcić, że jest gwiazdą i osiąść na laurach. Na szczęście nie postąpił w taki sposób. Zamiast tego postawił na rozwój i konsekwencję w działaniu a przy tym pozostał normalnym człowiekiem, z którym zawsze można przybić piątkę. Efekt Porozumienia z pewnością zadowoli wszystkich nocnych żeglarzy życia.

Norbert Oruba

Nikt jeszcze nie skomentował tego produktu.

Napisz komentarz

Login:
Email:
Wiadomość:

Przeczytaj więcej artykułów