Recenzja Zeus - Jest Super. (Recenzja)

Zeus - Jest Super. (Recenzja)

Remulus  Duma Remulus Duma, 21:31:11, 27 listopad '15r.


Trzy lata musiały minąć, by Zeus zmartwychwstał wraz z nowym albumem. Po świetnie odebranym ostatnim krążku "Zeus. Nie żyje", który zgarnął status platynowej płyty, łódzki artysta daje swoim fanom totalnie świeży brzmieniowo krążek "Zeus. Jest Super". Odmienny, elektroniczny i do tego niestety lekko przerysowany. 

Kiedy Medium… to znaczy Tau ogłosił objawienie i zmienił swój dotychczasowy pogląd, wszyscy najpierw byli w szoku, po czym zaczęli masowo słuchać jego nowych tracków. Teraz już nie jest takim "dziwnym" raperem, ba jest podobno nawet tym "mądrzejszym". Dziwnym przypadkiem mam wrażenie, że Zeus w ciągu tych trzech ostatnich lat również przeszedł przez jakieś magiczne drzwi, które otworzyły mu szerzej oczy, pozwalając na dostrzeganie wszystkich radosnych promyków w życiu. Pod wpływem nagromadzonych endorfinek, Zeus zabrał się za utwory, pisząc teksty (niektóre chyba naprawdę na siłę) i robiąc do nich przeróżne podkłady. 

Ciężko znaleźć na tej płycie coś, co można by nazwać atutem. Patrząc już na samo wydanie, przychodzi mi myśl, czy to aby na pewno rapowa płyta, bo niby zwykły digipack, a jednak i okładka taka mało przyciągająca i ponura, do tego pasująca bardziej w regał z przyśpiewkami. Mimo tego, to wciąż Zeus, a więc charakterystyczny i ceniony raper z Łodzi, który na koncerty przyciąga ogromne tłumy. Cóż, ku mojemu zdziwieniu, "Zeus. Jest Super" już taką efektowną płytą nie jest. Gdzie jest Zeus? Z pewnością nie na tej płycie. 

Dziwi mnie, że to faktycznie przyśpiewki, które nijak pasują mi do hip-hopwego klimatu. Już po takich utworach jak "Yoshimitsu" czy "ODP. 2", na myśl przychodzi mi jedno - to nowa forma kościelnych rekolekcji. I o ile w tym pierwszym utworze Zeus daje promyk nadziei, że to jeszcze rap - bo wersami tnie ile się da (pomijając ten absurdalny refren zespołu "Wam Banda", który wcale nie brzmi zaskakująco), tak drugi numer z refrenem Łukasza "Rogini" Robakiewicza powoduje aż zniesmaczenie po dłuższej chwili i może wywołać migrenę. 

Można by wymienić każdy utwór z tej płyty i powiedzieć, że jest kiepski. Mało tego, cały album jest wręcz męczący i przytłaczający. Fajnie, że Zeus odnalazł swoją drogę, odnalazł siebie i odkrył, że małe rzeczy w życiu cieszą - o tym właśnie jest ten krążek: "Przeszedłem drogę od samookaleczeń i nienawiści do siebie do miłości i akceptacji, Patrz! Jestem tak idealnie niedoskonały, że bardziej idealny już nie mógłbym być". O radości, o tym, że trzeba się cieszyć i brać co los przynieście, nie patrząc ani w tył ani w przód - żyj chwilą, mówiąc krótko. I choć bywa monotonnie, tematyka albumu przy którymś razie już odrzuca, a utwór "Siewca" zaczyna denerwować, zostaje jeszcze technika, która na szczęście nie opuściła Zeusa, ale też pozostawia wiele do życzenia. Dobry numer, na którym faktycznie Zeus brzmi świetnie to "Panteon" z gościnnym refrenem Justyny Kuśmierczyk. Zarówno ostry bit, jak i ta ciężka charyzma Kamila (której zdecydowanie brakuje na albumie) komponują się wybuchowo. Tutaj plusy się kończą. 

Patrząc na "Zeus. Nie Żyje", album który wywołał sporo pozytywnych emocji wśród słuchaczy i dziennikarzy, a słuchając tego co Zeus zaproponował nam teraz, jestem w wielkim szoku, szczególnie gdy włącza się numer "Mniejsze Zło", który jest naprawdę porażką. Ciężki orzech do zgryzienia to szukanie plusów nawet w warstwie brzmieniowej, którą mają tworzyć instrumenty. A tego mamy tu sporo; gitary i basy, perkusje i perkusjonalia, instrumenty dęte i wiele innych kombinacji muzycznych. Jednak czegoś w tym wszystkim brakuje - spójności i efektu.

Mam nadzieję, że "Zeus. Jest Super" to tylko zabawa gatunkiem, stylistyką czy muzyką, bo jeśli zdolny Zeus obrał sobie nowy kierunek, to niestety straciliśmy świetnego rapera. W tym roku wiele krążków brzmi inaczej, jednak ten zrobił chyba największe wrażenie, szkoda tylko, że niezbyt pozytywne. 

Autor: Patrycja Janas 

Zamów album: Zesu Jest Super

Nikt jeszcze nie skomentował tego produktu.

Napisz komentarz

Login:
Email:
Wiadomość:

Przeczytaj więcej artykułów