Felieton Czy rap to już tylko dodatek do produktów? (Felieton)

Czy rap to już tylko dodatek do produktów? (Felieton)

Remulus  Duma Remulus Duma, 19:20:30, 05 grudzień '15r.Wszyscy dobrze wiemy, że swego czasu zaczął się boom na rap, jednakże ostatnimi czasy zjawisko to osiągnęło apogeum. Wystarczy wyjść na ulicę żeby zobaczyć przedszkolaków w dresie ''Gangu Albanii''. Zwykli (może zbyt zwykli) ludzie zaczęli tworzyć absurdalne kanały na YT (poniekąd związane z HH). Przykładów wybicia jest dużo, ale wymieńmy tych ''najsłynniejszych'': Tiger i Kobra, Bonus BGC, czy słynne dziewczyny których motto życiowe to: ''Z tym się jeb@*!m, z tamtym się je@*!am, a temu ciągnęłam''. Wszyscy powyżej wymienieni mieli swój czas, który jest lub był krótki, ale jednak udało się im zaistnieć!

Jednak nie mam zamiaru skupiać się na ''gwiazdach internetu'', przejdźmy zatem do bardziej istotnych spraw. Co oznacza stwierdzenie, że moda na rap osiągnęła apogeum? Mianowicie raperzy nie utrzymują się już tylko i wyłącznie z wydawania płyt, chociaż sprzedaż krążków sięga zenitu, a w internecie pojawia się coraz większa liczba MC. Kanały pękają w szwach od zbyt dużej ilości nowych kawałków/płyt. Znani wykonawcy sięgnęli po tajną broń, jaką są brandy odzieżowe powstające częściej niż albumy i sprzedawane są dzięki podpisywaniu się nazwiskiem rapera bądź nazwą wytwórni . Stoprocent i Fandango Records (przypominam, że pierwsza na ten pomysł wpadła Alkopoligamia) zaprezentowały piwa pod swoim szyldem , nie mam pojęcia czym się różnią od zwykłego trunku, ale zgaduję, że każdy ''prawdziwy'' fan marzy żeby zachwycać się smakiem wyjątkowego napoju chmielowego .

Z kolei ekipa Gangu Albanii zaprezentowała napój energetyczny o nazwie Albański Raj .Słoń w rozmowie z Arturem Rawiczem zauważył, że już na początku tego stulecia Hip-Hop ''wylewał się'' w olbrzymich ilościach z telewizora prasy i radia. Triumfy święcili wtedy ci, których wylansowały mainstreamowe media. - Wiadro gówna - tak określił ten czas w polskim rapie Słoń podczas wywiadu. - Później to przycichło, bo wytwórnie wydawały każde gówno jakie było do wydania i hip hop stracił na autentyczności - dodał poznański raper. 
Następnie stwierdził : ''Artyści lansujący się przed dekadą w mediach nie dotrwali do dzisiejszych czasów. Ci którzy mieli przeżyć, przeżyli i radzili sobie zajebiście, np. Mes, który grał koncerty, wydawał płyty i nie rzucił tego. Teraz jest tak, że część gdzieś tam wraca, część odgrzewa jakieś kotlety''. Czy powinniśmy spodziewać się powtórki z rozrywki?
Może Tede po raz kolejny będzie na skraju bankructwa, zresztą on sam w swoim kawałku pt. ''Oni Wiedzą'' rapuje cyt. ''W radiu śmiga moja zwrota, rozpoznają już mój wokal/Boom na Hip-Hop, znowu moda. Film się przyjął; żyła_złota'' 

Kilka lat temu o Tede mogliśmy czytać na portalach plotkarskich, że ''Raper należał do obsady serialu komediowego "Wszyscy kochają Romana", po emisji pilotowego odcinka zdjęto go jednak z anteny. Nieobecność Granieckiego w mediach nie przekłada się na zakończenie jego działalności artystycznej. Przeciwnie - radzi sobie całkiem dobrze. Po prostu razem z całą kulturą hip-hop zszedł do podziemi.'' i ''Popularność Tede, a właściwie Jacka Granieckiego, minęła wraz z zakończeniem mody na hip-hop. W pewnym momencie raper był jedak prawdziwą gwiazdą telewizji - miał swój program na Vivie, prowadził tez program "Operacja tuning" w TVN Turbo, był jurorem w show "Fabryka gwiazd" w telewizji Polsat. '' .( źródło )

Tede urodził się na nowo niczym Feniks z popiołów i zaczął robić swoje, chciałbym ,żeby tak było z innymi wykonawcami których twórczość zgubiła się gdzieś pomiędzy reklamami swojej marki, promocją napojów i robieniem szumu wokół siebie. 

Oczywiście zrozumiałe jest, że każdy szuka dodatkowych zarobków, ale skoro raperzy uważają się za muzyków to czy nie muzyka powinna stać na pierwszym miejscu? A dopiero potem najnowsze okulary z logiem marki?
Zostaje się raperem, żeby rapować czy ,żeby reklamować najnowsze rajstopy? A Wy jak sądzicie? Zapraszam do dyskusji.

Autor: Śliwka.

Nikt jeszcze nie skomentował tego produktu.

Napisz komentarz

Login:
Email:
Wiadomość:

Przeczytaj więcej artykułów