Felieton Przemiana TAU

Przemiana TAU

Daniel Pieńkus Daniel Pieńkus, 10:45:30, 27 lipiec '17r.

Piotr Kowalczyk, raper reprezentujący Kielce. Niegdyś Medium, teraz Tau. Przerobił w jakimś stopniu każdy z elementów kultury hip-hop, by na końcu postawić na tworzenie muzyki.
Jego nielegale są już trudno dostępne, a ceny podawane przez resellerów zaczynają się od około 100zł.
Został zgarnięty przez Asfalt Records, by później zacząć działać własnym sumptem pod szyldem Bozon Records.
Jakiś czas temu, wiele szumu spowodowało jego oświadczenie na temat życia prywatnego, kiedy to napisał, że w czasach dzieciństwa był molestowanym. Różne były zdania na temat tego, czy na przykład w ogóle powinien takie informacje wypuszczać na światło dzienne. Może przyjść do głowy pytanie z jakiego powodu to zrobił. Tylko dla większego rozgłosu czy też był tego inny powód?


Świetną klamrą jego twórczości jest pierwszy kawałek “Opętanie” z Seansu Spirytystycznego oraz “OFF”, ostatni, z najnowszej płyty ON.
Rap Mediuma od samego początku różnił się od reszty. Już od pierwszego kawałka można zauważyć, że patrzy na świat z innej perspektywy. Ciekawi go świat, którego nie widać. Świat duchowy. Medium na przestrzeni wielu lat, od samego początku działalności artystycznej zdaje się zadawać sobie wiele pytań na temat samego sensu życia. Płyty Mediuma pełniły po części rolę sprawozdań z jego poszukiwań odpowiedzi. Droga jaką przebył Medium była długa i kręta. Jak sam artysta przyznaje, miał do czynienia z różnego rodzaju okultyzmem. O technice OOBE wspomina w Teorii Równoległych Wszechświatów czy Graalu.
Gdy polska scena w większości nawijała kawałki braggowe, czy też komentowała otaczający świat, Medium, wszedł na inny poziom. Zaczął szukać przyczyny tego wszystkiego sferze w duchowej. Medium przy utrzymaniu tego mrocznego klimatu aż do ostatniej płyty, nie miał wielu krytyków.
“Nieznane” chyba było najbardziej rozpoznawalnym jego kawałkiem. Tutaj najwięcej pojawiło się pytań odnośnie życia na ziemi. Co ciekawe kilka lat później Tau dokonał autodissu na swojej pierwszej płycie. Było to jak rozliczenie się ze swoją „brudną” przeszłością. Wypunktował prawie wers po wersie, jak bez sensu były zadawane przez niego pytania. To pokazało, jaką drogę przebył i jak przewartościował swoje życie.


Myślę, że przemiana rapera z Kielc może być zaskoczeniem ale nie konieczne kontrowersją. W końcu ciągle szukał wewnętrznego spokoju. Udowodnił on na poprzednich swoich kawałkach, że jest człowiekiem myślącym wielowymiarowo, bardzo szeroko.
Po przemianie, krytyki w jego stronę było z czasem więcej. Czy to po ogłoszeniu przez artystę, że na jego koncercie doszło do cudu uzdrowienia. Jak dla mnie trudno jest w jakikolwiek sposób komentować taki wpis jeśli nie było się na miejscu. Moim, zdaniem ta informacja mogła zostać zrozumiana opacznie. Jeśli jeszcze chodzi o przemianę duchową to nawet w sytuacji, gdy Kajman skierował kilka linijek do Tau, ten odpowiedział w dość niespotykany sposób, wersami “Z Kajmanem przegadałem chyba tysiąc godzin. Mieliśmy zajawkę, freestylowałem on skręcał lolki” w “Miłosierdziu”.
Głównym zarzutem w kierunku rapera jest to, że w kawałkach aktualnie zbyt dużo pojawia się Boga. Jednak, warto pamiętać, że przedtem wspominał o szatanie czy wcześniej wymienianych praktykach okultystycznych. Czyli tak naprawdę ciągle poruszał się w tematach duchowych.

Aktualnie, można zaobserwować, że powoli tworzy się nowy nurt w polskim rapie. AK-47, ostatnio Kali, Anatom czy też działający jak na razie w podziemiu Augustyn poruszają tematy związane z rozwojem duchowym, życiem po śmierci.Wszyscy wymienieni artyści nie reprezentują katolickiego rapu, jednak mają jedną cechę wspólną, na bazie której tworzone są ich poglądy i tematy do pisania tekstów. Życie duchowe.
Temat ten już od wielu lat jest obecny w Stanach Zjednoczonych, a nawijanie o Bogu jest jednym z bardziej rozchwytywanych. Sam reprezentant tego nurtu, Lecrae, zdobył nagrodę Grammy, co już o czymś już świadczy. Ciekawym jest też to, że na jednym z utworów z albumu Remedium właśnie Lecrae pojawił się gościnnie, a ta kolaboracja nie odbiła się szerszym echem.

#TAGI

#tau

Nikt jeszcze nie skomentował tego produktu.

Napisz komentarz

Login:
Email:
Wiadomość:

Przeczytaj więcej artykułów