Felieton NAJLEPSZA POLSKA RAP PŁYTA ?!

NAJLEPSZA POLSKA RAP PŁYTA ?!

Jakub Marciniak Jakub Marciniak, 10:44:49, 06 sierpień '17r.

Na przestrzeni lat ukazało się wiele świetnych płyt w polskim rapie, ukształtowało się dużo znanych artystów czy zespołów, którzy wydawali wspaniałe albumy, ale czy jest wśród nich jeden krążek, który można szczególnie wyróżnić ? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

Pierwszą kwestią jest to, że ciężko jest porównywać płyty z 2003 roku do tych, które ukazały się, na przykład w 2013, bo są to dwa różne światy. Na płyty sprzed dekady (lub starsze) patrzymy z ogromnym sentymentem. Te czasy już nie wrócą, trzeba się z tym pogodzić. Takie zespoły jak Paktofonika już nie wrócą, nie wydadzą nigdy płyty. (W swoim pierwotnym składzie oczywiście, bo Rahim i Fokus wciąż nagrywają i wciąż są aktywni na polskiej scenie) Ten fakt sprawia, że czujemy swego rodzaju niedosyt, chcielibyśmy słuchać jeszcze, chcielibyśmy nowych kawałków od PFK, ale niemożliwym jest, żebyśmy je otrzymali (a nawet gdyby to się stało to i tak pewnie większość osób powiedziałaby, że to już nie to samo). Za to najnowsze albumy powstają w nowoczesnych studiach nagraniowych z całą ekipą produkcyjną, a kawałki mają genialną jakość dźwięku i co również jest ważne, są ogólnodostępne. Nie tylko w sklepach muzycznych, ale także w internecie. Możemy w kilka sekund wyszukać cały repertuar interesującego nas artysty. Więc jak to jest z tą najlepszą rap płytą ?

Powstało wiele artykułów o tytułach typu : "TOP 10 POLSKICH RAP PŁYT", albo "10 NAJLEPSZYCH RAPOWYCH KAWAŁKÓW" i ja nie mówię, że to jest coś złego. Wręcz przeciwnie! Ktoś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z gatunkiem będzie miał naprawdę dobry punkt wyjścia. Jednakże trzeba pamiętać, że wszystkie te listy są subiektywne! Jeśli ktoś myśli, że ocenia coś obiektywnie to jest w ogromnym błędzie. Wszystko co widzimy i słyszymy oceniamy przez pryzmat naszych wcześniejszych doświadczeń. Ponadto nie ma osoby, która przesłuchała wszystkie płyty z danego nurtu muzycznego jakie ukazały się na przestrzeni lat. Osobiście znam ogrom rapowych płyt, lecz nie mam takiej, którą uważam za "najlepszą ze wszystkich". W mojej subiektywnej opini dobrze jest mieć kilka "koników", do których będziemy chętnie wracać, ale warto też poszerzać swoją zajawkę o nowe produkcje, a także odkrywać starsze rzeczy.

Wiele płyt można by nazwać "Najlepszą polską rap płytą" i wiesz co ? Każdy prawdopodobnie będzie miał swój typ i TO JEST PIĘKNE, ale jeśli chcesz uchodzić za znawcę gatunku to nie powinienes wystawiać żadnej płyty czy utworu na piedestał.

Pozdrawiam serdecznie

Jakub Marciniak

Nikt jeszcze nie skomentował tego produktu.

Napisz komentarz

Login:
Email:
Wiadomość:

Przeczytaj więcej artykułów