Polski RAP Kim jest Young Igi?

Kim jest Young Igi?

Marcin Nowak Marcin Nowak, 13:22:45, 16 sierpień '17r.

Dokładnie rok temu Igi wypuścił pierwszy kawałek na YouTube.

Zbyt dużo, aby wybrać, także puść sobie cokolwiek z jego kanału - może jakiś ciekawy tytuł Ci się rzuci w oczy. Dobra, przejdźmy do rzeczy. Dopiero za sprawą utworu "Kush" wyświetlenia podskoczyły mu kilkaset krotnie. Zaczynał z tysiąca, teraz notuje miliony pod hitowymi singlami. Nawet w googlach pojawiły się zapytania - Young Igi wikipedia - ale oczywiście jeszcze nie ma strony o tym artyście ze względu na to, że i tak nic o nim nie wiemy tak naprawdę. Jednak dalej nic legalnie nie wydaje - czy można powiedzieć, że jest wciąż w podziemiu, skoro jest rozpoznawalny bardziej niż niektórzy z mainstreamu?

Wydania podziemne z mainstreamowym zasięgiem.

W sumie to nieistotne. Przybliżmy sobie sylwetkę YI. Młody, 17-letni chłopaczek zakochany w auto-tune'owych nawijkach. Tak po krótce można opisać gwiazdę podziemia. Jego jednym z atutów to ogromna muzykalność. Jego utwory w większości wpadają w ucho już za pierwszym odsłuchem. Tak jak już wspominałem - od roku regularnie udostępniał utwory, bodajże z jeden projekt padł przy okazji, ale reszta to luźne tracki. Featy z Pikersem zostały najlepiej odbierane przez słuchaczy, w sieci pojawił się nawet jeden klip. Odkąd przy premierze "Egzotyki" dowiedzieliśmy się, że na dołączanej do preorderów EP w kawałku Hypebae raper pojawia się gościnnie przy Quebonafide, Igi stał się już wręcz mainstreamowo rozpoznawalny. Target powiększył mu się większą część fanów Que. Dzięki temu teraz daje koncerty w klubach i soundsystemach - zdjęcia u niego na Instagramie. Na chwilę obecną raper wydał mixtape "Trappist" składający się z dziesięciu utworów. Co w planach artysty? Legalne wydawnictwo? A może kontrakt w wytwórni? Tego nie wie nikt.

Czemu nie w młodych wilkach?

Czy miał chociaż propozycję? Nie wiemy. Jedyny komentarz, który słyszałem na jego instagramowym live to - parafrazując - "mam wyjebane na takie akcje, chyba że byłyby tam osobowości pokroju mnie i Pikersa, to moożee...". I w sumie nie dziwne. Stylistycznie Igi mocno odbiega od większości raperów. Styl wziął z tych modnych klimatów Ameryki, który ludzie hejtują na potęgę z powodu przerostu formy nad treścią. Po części się z tym zgadzam, ale nie można mieć wszystkiego.

Raper? Jak tu dwójka tylko z przypadku wpada!

Rozwińmy ten wątek - czy słusznie wyżej używałem słowa raper jako synonimu do Igiego? A może to bardziej wokalista? Ciężko określić, więc może tak po prostu - artysta. Tworzy świetną muzykę przede wszystkim dlatego, że wpada w ucho. To, że jako raper nie ma dobrych wielokrotnych co wers, podwójnych den, gry słów ani innych zabiegów stylistycznych to nie oznacza, że nie można go nazwać raperem. Jeżeli Ci to przeszkadza i bije po oczach to proszę bardzo - artysta.

Podsumowując... Nie. Nie zawładnie nad sceną. Za mało techniki. Ale dużo zdziała. Zasięg ma. To tak krótko na koniec. Sprawdzaj, słuchaj, może przypadnie do gustu. Ale nie musi. Spokojnie.

Sprawdzajcie naszą recenzję najnowszego mixtape'u "Trappist" Young Igiego!

#TAGI

#Young Igi

Nikt jeszcze nie skomentował tego produktu.

Napisz komentarz

Login:
Email:
Wiadomość:

Przeczytaj więcej artykułów